Cactus Chenille i 10 mm:s bredd. Det kanske mest kända mönstret som har 10 mm Cactus Chenille är Mulkkis. Till den används Fl Fuchsia.
• 10 mm bred chenille med glittrande fibrer
• Bygger fylliga kroppar snabbt och enkelt
• Perfekt för streamers och gäddflugor
• Skapar starka visuella kontraster i vattnet
• Mjuk och livlig rörelse vid hemtagning
• Passar både söt- och saltvattensflugor
Textreme Cactus Chenille 10 mm är ett utmärkt material för flugbindare som vill skapa större och mer iögonfallande flugor. De glittrande fibrerna ger en attraktiv lyster som fångar ljuset och hjälper flugan att synas även i färgat vatten eller på större djup.
Den generösa bredden gör materialet särskilt lämpligt för streamers till öring, regnbåge och röding samt för gäddflugor, baitfish-imitationer och olika attractor-mönster. Chenillen bygger snabbt upp en fyllig kropp utan att flugan blir onödigt komplicerad att binda. Samtidigt bidrar de mjuka fibrerna med liv och rörelse som förstärker flugans fiskande egenskaper.
Cactus Chenille 10 mm är lätt att arbeta med och ger professionella resultat oavsett om du binder stora predatorflugor eller färgstarka streamers för put & take-fiske.