Extend Body Twister Kit Mark II (CFT-150/MK II) från C&F Design är ett specialverktyg för att skapa naturtrogna förlängda kroppar till dagsländor, nattsländor och andra insektsimitationer. Med hjälp av det genomtänkta systemet kan du snabbt och enkelt tillverka lätta, hållbara och mycket realistiska kroppar med jämn form och hög precision.
• Komplett kit för tillverkning av förlängda flugkroppar
• Perfekt för dagsländor, nattsländor och terrestrials
• Mark II-version med förbättrad funktion och precision
• Skapar lätta och naturtrogna kroppar
• Ger jämna och konsekventa resultat
• Enkel att använda för både nybörjare och erfarna flugbindare
• Hög kvalitet från C&F Design
C&F Extend Body Twister Kit Mark II är utvecklat för flugbindare som vill ta sina imitationer till nästa nivå. Verktyget gör det möjligt att skapa förlängda kroppar med realistisk form och proportioner, något som ofta är avgörande när man binder effektiva imitationer av dagsländor, nattsländor och andra insekter där kroppens längd och siluett spelar stor roll.
Genom att tvinna och forma materialet med hjälp av verktygets smarta konstruktion kan du skapa starka, lätta och flexibla kroppar som håller formen även efter många fiskepass. Resultatet blir flugor med ett naturligt utseende och förbättrad flytförmåga jämfört med många traditionella bindtekniker.
Mark II-versionen har vidareutvecklats för att ge ännu bättre kontroll och mer konsekventa resultat. Oavsett om du binder små kläckare, eleganta spent spinners eller större nattsländor hjälper verktyget dig att skapa professionella flugor med hög detaljrikedom. Den genomtänkta konstruktionen och den välkända kvaliteten från C&F Design gör detta till ett uppskattat verktyg för alla som vill utveckla sitt flugbindande.
Du kanske också gillar